Home Technologie Powłoki hydrofobowe – właściwości i zastosowanie

Powłoki hydrofobowe – właściwości i zastosowanie

0
18

Powłoki hydrofobowe to rodzaje substancji o właściwościach odpychających wodę. Z tego powodu, hydrofobizacja znajduje cenne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w branży budowlanej. Zabezpieczenie powierzchni powłoką hydrofobową chroni  przed jej przemakaniem i zanieczyszczeniem. Jak działa powłoka hydrofobowa i w jakim celu stosuje się hydrofobizację? Wyjaśniamy.

Jak działa powłoka hydrofobowa?

Zastosowanie powłoki hydrofobowej powoduje, że powierzchnia staje się nieprzemakalna, jednocześnie zachowując przepuszczalność powietrza oraz elastyczność. Warstwa hydrofobowa jest przezroczysta, cienka i praktycznie niewidzialna. Cząsteczki wody, odpychane przez warstwę hydrofobową, nie wsiąkają w zabezpieczoną powierzchnię, tylko swobodnie z niej spływają. Do produkcji środków hydrofobowych wykorzystuje się polimery, silikony lub krzemiany. Preparaty te głęboko wnikają w strukturę powierzchni, wypełniając pory i  trwale łącząc się z jej cząsteczkami, co daje niezwykle skuteczny efekt zabezpieczający. Powierzchnia, na której zastosowano powłokę hydrofobową, staje się gładka, odporna na zacieki, osady i powstawanie pleśni.

Nałożenie impregnatu nie jest skomplikowanym procesem – preparaty mają konsystencję farby, którą wystarczy dokładnie i równomiernie rozprowadzić na suchej i oczyszczonej powierzchni. Po wyschnięciu, pomalowana powierzchnia zyskuje pełne właściwości hydrofobowe.

W jakim celu stosuje się powłoki hydrofobowe?

Powłokę hydrofobową wykorzystuje się nie tylko w budownictwie, ale też w produkcji odzieży i obuwia, w celu zabezpieczenia tkanin przed brudem i wilgocią. Impregnaty hydrofobowe stosowane są również przez producentów tapicerki meblowej oraz samochodowej. Hydrofobizacja w motoryzacji jest zresztą dość powszechna – używana jest w celu zabezpieczenia lakierów samochodowych, szyb, felg oraz kokpitów.

Impregnacja z zastosowaniem warstwy hydrofobowej jest bardzo przydatna w gospodarstwach domowych. Ogranicza osadzanie się zanieczyszczeń, nieestetycznych zacieków oraz chroni przed niekorzystnym wpływem wody na powierzchnię sprzętów domowych. Środki do czyszczenia kabin prysznicowych, emalii, chromu, stali, glazury oraz szyb posiadają w swoim składzie cząsteczki, które po nałożeniu na powierzchnię, tworzą delikatny hydrofobowy film. Dzięki takiej metodzie impregnacji, czyszczone powierzchnie stają się gładkie i błyszczące, a wkład pracy w utrzymanie ich w czystości jest dużo mniejszy.

  • Kryteria kredytowe zmieniły się

    Ponieważ stopy procentowe są wciąż niskie i oczekuje się ich dalszego spadku, nic dziwnego…
  • Ochrona przed grypą

    Eksperci wskazują, że grypa jest nadal szeroko rozpowszechniona w większości krajów, a sez…
  • Strzyżenie psa – gdzie je wykonać?

    Wchodząca w oczy grzywka, skołtuniona sierść, czy zbyt długie, plączące się pod nogami fir…
Load More Related Articles
Load More By Dariusz
Load More In Technologie
Dodawanie komentarzy jest wyłączone.

Zobacz także

Wózki magazynowe – funkcje oraz zastosowanie.

Szybki transport przedmiotów Podczas pracy na magazynie potrzebne są konkretne urządzenia.…