
Powłoki hydrofobowe to rodzaje substancji o właściwościach odpychających wodę. Z tego powodu, hydrofobizacja znajduje cenne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w branży budowlanej. Zabezpieczenie powierzchni powłoką hydrofobową chroni przed jej przemakaniem i zanieczyszczeniem. Jak działa powłoka hydrofobowa i w jakim celu stosuje się hydrofobizację? Wyjaśniamy.
Jak działa powłoka hydrofobowa?
Zastosowanie powłoki hydrofobowej powoduje, że powierzchnia staje się nieprzemakalna, jednocześnie zachowując przepuszczalność powietrza oraz elastyczność. Warstwa hydrofobowa jest przezroczysta, cienka i praktycznie niewidzialna. Cząsteczki wody, odpychane przez warstwę hydrofobową, nie wsiąkają w zabezpieczoną powierzchnię, tylko swobodnie z niej spływają. Do produkcji środków hydrofobowych wykorzystuje się polimery, silikony lub krzemiany. Preparaty te głęboko wnikają w strukturę powierzchni, wypełniając pory i trwale łącząc się z jej cząsteczkami, co daje niezwykle skuteczny efekt zabezpieczający. Powierzchnia, na której zastosowano powłokę hydrofobową, staje się gładka, odporna na zacieki, osady i powstawanie pleśni.
Nałożenie impregnatu nie jest skomplikowanym procesem – preparaty mają konsystencję farby, którą wystarczy dokładnie i równomiernie rozprowadzić na suchej i oczyszczonej powierzchni. Po wyschnięciu, pomalowana powierzchnia zyskuje pełne właściwości hydrofobowe.
W jakim celu stosuje się powłoki hydrofobowe?
Powłokę hydrofobową wykorzystuje się nie tylko w budownictwie, ale też w produkcji odzieży i obuwia, w celu zabezpieczenia tkanin przed brudem i wilgocią. Impregnaty hydrofobowe stosowane są również przez producentów tapicerki meblowej oraz samochodowej. Hydrofobizacja w motoryzacji jest zresztą dość powszechna – używana jest w celu zabezpieczenia lakierów samochodowych, szyb, felg oraz kokpitów.
Impregnacja z zastosowaniem warstwy hydrofobowej jest bardzo przydatna w gospodarstwach domowych. Ogranicza osadzanie się zanieczyszczeń, nieestetycznych zacieków oraz chroni przed niekorzystnym wpływem wody na powierzchnię sprzętów domowych. Środki do czyszczenia kabin prysznicowych, emalii, chromu, stali, glazury oraz szyb posiadają w swoim składzie cząsteczki, które po nałożeniu na powierzchnię, tworzą delikatny hydrofobowy film. Dzięki takiej metodzie impregnacji, czyszczone powierzchnie stają się gładkie i błyszczące, a wkład pracy w utrzymanie ich w czystości jest dużo mniejszy.