Home Technologie Powłoki hydrofobowe – właściwości i zastosowanie

Powłoki hydrofobowe – właściwości i zastosowanie

0
132

Powłoki hydrofobowe to rodzaje substancji o właściwościach odpychających wodę. Z tego powodu, hydrofobizacja znajduje cenne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w branży budowlanej. Zabezpieczenie powierzchni powłoką hydrofobową chroni  przed jej przemakaniem i zanieczyszczeniem. Jak działa powłoka hydrofobowa i w jakim celu stosuje się hydrofobizację? Wyjaśniamy.

Jak działa powłoka hydrofobowa?

Zastosowanie powłoki hydrofobowej powoduje, że powierzchnia staje się nieprzemakalna, jednocześnie zachowując przepuszczalność powietrza oraz elastyczność. Warstwa hydrofobowa jest przezroczysta, cienka i praktycznie niewidzialna. Cząsteczki wody, odpychane przez warstwę hydrofobową, nie wsiąkają w zabezpieczoną powierzchnię, tylko swobodnie z niej spływają. Do produkcji środków hydrofobowych wykorzystuje się polimery, silikony lub krzemiany. Preparaty te głęboko wnikają w strukturę powierzchni, wypełniając pory i  trwale łącząc się z jej cząsteczkami, co daje niezwykle skuteczny efekt zabezpieczający. Powierzchnia, na której zastosowano powłokę hydrofobową, staje się gładka, odporna na zacieki, osady i powstawanie pleśni.

Nałożenie impregnatu nie jest skomplikowanym procesem – preparaty mają konsystencję farby, którą wystarczy dokładnie i równomiernie rozprowadzić na suchej i oczyszczonej powierzchni. Po wyschnięciu, pomalowana powierzchnia zyskuje pełne właściwości hydrofobowe.

W jakim celu stosuje się powłoki hydrofobowe?

Powłokę hydrofobową wykorzystuje się nie tylko w budownictwie, ale też w produkcji odzieży i obuwia, w celu zabezpieczenia tkanin przed brudem i wilgocią. Impregnaty hydrofobowe stosowane są również przez producentów tapicerki meblowej oraz samochodowej. Hydrofobizacja w motoryzacji jest zresztą dość powszechna – używana jest w celu zabezpieczenia lakierów samochodowych, szyb, felg oraz kokpitów.

Impregnacja z zastosowaniem warstwy hydrofobowej jest bardzo przydatna w gospodarstwach domowych. Ogranicza osadzanie się zanieczyszczeń, nieestetycznych zacieków oraz chroni przed niekorzystnym wpływem wody na powierzchnię sprzętów domowych. Środki do czyszczenia kabin prysznicowych, emalii, chromu, stali, glazury oraz szyb posiadają w swoim składzie cząsteczki, które po nałożeniu na powierzchnię, tworzą delikatny hydrofobowy film. Dzięki takiej metodzie impregnacji, czyszczone powierzchnie stają się gładkie i błyszczące, a wkład pracy w utrzymanie ich w czystości jest dużo mniejszy.

Load More Related Articles
Load More By Dariusz
Load More In Technologie
Dodawanie komentarzy jest wyłączone.

Zobacz także

Wózki magazynowe – funkcje oraz zastosowanie.

Szybki transport przedmiotów Podczas pracy na magazynie potrzebne są konkretne urządzenia.…