Suplementy diety – jakie wybrać?

Nawet najlepsze suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanego pożywienia, ale mogą znacznie poprawić kondycję organizmu w sytuacjach kiedy odczuwamy brak witamin lub minerałów. Nie dopuszczą do anemii i innych chorób wynikających z niedoborów.

Po jakie suplementy diety warto sięgać?

Witamina D3

Numerem jeden wśród suplementów, po które warto sięgnąć, szczególnie zimą lub wtedy, gdy mało wystawiamy się na działanie promieni słonecznych, będzie witamina D3. Niedobór jej może być groźny i prowadzić do krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy. Wywołuje też choroby przyzębia, Może być powodem wystąpienia chorób autoimmunologicznych, cukrzycy i chorób układu krążenia, a także nowotworów. Objawy niedobory to między innymi bóle kości i mięśni, skurcze, bezsenność, pieczenie w gardle i utrata apetytu. Witamina D3 to jeden z ważniejszych suplementów, które warto kupić i przyjmować bo  często tej witaminy nam brakuje. Trzeba wiedzieć jednak, że nadmiar też może być szkodliwy i nie należy przekraczać zalecanych dawek. Ten suplement diety najlepiej przyjmować w czasie jedzenia lub zaraz po nim bo witamina D przyswaja się tylko w obecności tłuszczu.

Witamina C

Kolejną witaminą, którą dobrze jest suplementować, szczególnie w okresie zachorowań na infekcje wirusowe jest witamina C. Nadmiar jej nam raczej nie grozi, ponieważ organizm nie potrafi jej magazynować. Witamina C jest ważna bo nie tylko podnosi odporność, ale też poprawia pracę układu krążenia, jest silnym przeciwutleniaczem i w jej obecności lepiej przyswaja się żelazo. Poza tym uszczelnia naczynia krwionośne i spełnia wiele innych ważnych funkcji. Jest rozpuszczalna w wodzie, więc możemy ją przyjmować niezależnie od posiłków, popijając wodą.

W okresie rekonwalescencji lub kiedy jesteśmy zestresowani, przepracowani lub gorzej się odżywiamy warto sięgnąć po preparaty multiwitaminowe, które dostarczą nam cały kompleks witamin. Przed wyborem takiego preparatu warto jednak zawsze sprawdzić skład lub zapytać w aptece by wybrać najlepsze suplementy diety dostosowane do naszych potrzeb.

Reklama:  https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/spalanie-tluszczu-50

Poprzedni wpis Kuchnia chińska – ciekawostki
Następny wpis Ładna, modna i wygodna czyli idealna sukienka na poprawiny