Warunki pracy a nasze zdrowie

Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego tak ważne jest, aby o nie zadbać. Dotyczy to szczególnie stanowisk pracy, która wymaga od nas bycia w ciągłej gotowości, dźwigania zbyt ciężkich rzeczy lub przebywanie w niej w wymuszonej pozycji. Stres może wywołuje u nas objawy takie jak bóle ciała, głowy, biegunkę czy brak apetytu. Przy długotrwałym i bardziej zaawansowanym stresie możemy doczekać się zawału serca. Z kolei dźwiganie może spowodować trwałe uszkodzenie ciała i urazy.

Zatem jak często wybieramy pracę, w której spędzać będziemy większą część dnia kierując się warunkami w niej panującymi? Czasami nie mamy możliwości kierować się naszym dobrem i wygodą. Jednak warto wiedzieć, że nie bez powodu powstały centra medycyny pracy, które zmuszają pracodawców do wysłania na badania profilaktyczne pracowników. Mają one na celu wstępny wywiad predyspozycji pracownika na dane stanowisko, po to, by wykluczyć podstawowe niebezpieczeństwo. Sprawdź Zakład Medycyny Pracy Bydgoszcz

Według naukowców z  Uniwersytetu Harvarda kobiety wykonujące stresujące prace są o  43 proc. bardziej podatne na zawał, nadciśnienie i  zatrzymanie akcji serca niż panie mające spokojniejsze obowiązki zawodowe. Eksperci podkreślają, że kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy będą musiały pracować dłużej, a kryzys demograficzny, jaki panuje w chwili obecnej związany ze starzeniem się społeczeństwa zmusi nas do traktowania wydatków na zdrowie jako inwestycji w  utrzymanie produktywności i  konkurencyjności gospodarki.

Poprzedni wpis Krótkoterminowy wynajem apartamentów
Następny wpis Stosunek banków do osób samotnych w kontekście kredytu hipotecznego