Komputer z dostępem do internetu zajmuje centralne miejsce w każdym domu, a dzieci wykorzystują go głównie w celach rozrywkowych. Najwięcej czasu spędzają na portalach społecznościowych, stronach udostępniających filmy, muzykę i gry komputerowe. Wiele osób zastanawia się, czy gry są bezpieczne dla dzieci.
Oczywistym jest, że każda gra komputerowa, w której pełno jest przemocy, krwi, czy agresji nie wyzwala pozytywnych emocji, a wręcz buntuje młodego człowieka i rodzi w nim złość, wzburzenie oraz wściekłość. Tego typu gry mogą prowadzić do nadpobudliwości oraz zaburzeń lękowych.
Ale co złego jest w grze logicznej, strategicznej, czy zręcznościowej, które rozwijają kreatywność, spostrzegawczość i logiczne myślenie?! Podobnie gra fantasty, czy edukacyjna, która pozytywnie wpływa na wyobraźnię młodych osób.
Wiadomo, że jeśli dziecko spędza przed ekranem komputera kilka godzin ciągle grając w gry i przez to traci poczucie czasu to może to doprowadzić do uzależnienia od tego typu rozrywek. Jednak jeśli rodzice rozsądnie kontrolują czas spędzany przez dziecko przed komputerem i nie zezwalają na granie w gry niedostosowane do wieku ich pociechy to gry mogą rozwinąć ich osobowość i ukształtować charakter. Przecież każda gra uczy rywalizacji, pokazuje, że wytrwałe dążenie do celu daje oczekiwane efekty, a sukces jest wynikiem ciężkiej pracy. Dzięki grom dziecko uczy się jak z honorem przegrywać oraz jak cieszyć się z wygranej. Ponadto gry komputerowe mogą rozwinąć zainteresowania młodego człowieka, ukierunkować go na konkretną dziedzinę. Nie ma się co obawiać, że dziecko zacznie w rzeczywistości stosować metody walki, które poznaje w wirtualnym świecie, czy naśladować bohatera z elektronicznej gry.
Dużo osób gra online za pośrednictwem internetu. Jest to też ciekawa forma rozrywki i zabawy pod warunkiem, że dziecko nie nawiązuje głębokich relacji z współzawodnikami, z którymi może komunikować się przy okazji grania. Warto pamiętać, że w internecie jest wiele stron www nieprzeznaczonych dla dzieci.
Jak widać gry komputerowe mogą mieć pozytywny wpływ na psychikę i charakter młodego człowieka pod warunkiem, że nie pochłaniają całego wolnego czasu i są odpowiednio dostosowane do wieku dziecka.