Home Technologie Czy gry komputerowe są bezpieczne dla dzieci?

Czy gry komputerowe są bezpieczne dla dzieci?

0
451

Komputer z dostępem do internetu zajmuje centralne miejsce w każdym domu, a dzieci wykorzystują go głównie w celach rozrywkowych. Najwięcej czasu spędzają na portalach społecznościowych, stronach udostępniających filmy, muzykę i gry komputerowe. Wiele osób zastanawia się, czy gry są bezpieczne dla dzieci.
Oczywistym jest, że każda gra komputerowa, w której pełno jest przemocy, krwi, czy agresji nie wyzwala pozytywnych emocji, a wręcz buntuje młodego człowieka i rodzi w nim złość, wzburzenie oraz wściekłość. Tego typu gry mogą prowadzić do nadpobudliwości oraz zaburzeń lękowych.

Ale co złego jest w grze logicznej, strategicznej, czy zręcznościowej, które rozwijają kreatywność, spostrzegawczość i logiczne myślenie?! Podobnie gra fantasty, czy edukacyjna, która pozytywnie wpływa na wyobraźnię młodych osób.

Wiadomo, że jeśli dziecko spędza przed ekranem komputera kilka godzin ciągle grając w gry i przez to traci poczucie czasu to może to doprowadzić do uzależnienia od tego typu rozrywek. Jednak jeśli rodzice rozsądnie kontrolują czas spędzany przez dziecko przed komputerem i nie zezwalają na granie w gry niedostosowane do wieku ich pociechy to gry mogą rozwinąć ich osobowość i ukształtować charakter. Przecież każda gra uczy rywalizacji, pokazuje, że wytrwałe dążenie do celu daje oczekiwane efekty, a sukces jest wynikiem ciężkiej pracy. Dzięki grom dziecko uczy się jak z honorem przegrywać oraz jak cieszyć się z wygranej. Ponadto gry komputerowe mogą rozwinąć zainteresowania młodego człowieka, ukierunkować go na konkretną dziedzinę. Nie ma się co obawiać, że dziecko zacznie w rzeczywistości stosować metody walki, które poznaje w wirtualnym świecie, czy naśladować bohatera z elektronicznej gry.

Dużo osób gra online za pośrednictwem internetu. Jest to też ciekawa forma rozrywki i zabawy pod warunkiem, że dziecko nie nawiązuje głębokich relacji z współzawodnikami, z którymi może komunikować się przy okazji grania. Warto pamiętać, że w internecie jest wiele stron www nieprzeznaczonych dla dzieci.

Jak widać gry komputerowe mogą mieć pozytywny wpływ na psychikę i charakter młodego człowieka pod warunkiem, że nie pochłaniają całego wolnego czasu i są odpowiednio dostosowane do wieku dziecka.

  • Jaki laptop biznesowy wybrać?

    Obecna oferta laptopów na rynku jest ogromna. W ilości marek i parametrów możemy przebiera…
  • Warunki pracy a nasze zdrowie

    Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego tak ważne jest, aby o nie zadbać. Dotyczy to szczególnie…
  • Witamina młodości

    Witamina E jest często uznawana za witaminę młodości. Wpływa na to jej istotne działanie n…
Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Technologie
Dodawanie komentarzy jest wyłączone.

Zobacz także

Ważne kwestie podczas budowy domu

Niezwykle ciężkie podczas budowy domu jest to, aby wybrać właściwe materiały budowlane. Bę…