Czy spięta ryba powoduje, że całe stado odpływa?

Nawet jeśli robimy wszystko jak należy, to zawsze może zdarzyć się sytuacja, że ryba się zepnie. W internecie pojawia się sporo relacji na temat tego, że po spięciu ryby nie dochodzi do skutku już żadne branie. Czy naprawdę ma to wpływ na całe stado? Część osób twierdzi, że zapewne ryby się już najadły lub zostały wystraszone przez drapieżnika. Zdarza się jednak zbyt wiele podobnych przykładów, aby mówić tu o przypadku. W literaturze wędkarskiej rzeczywiście można wyczytać, że jeśli holowana ryba się zerwie, to w jakiś sposób ostrzega resztę stada. Naukowcy twierdzą, że ryby ostrzegają się poprzez wytwarzane środki ostrzegawcze – feromony. Po skaleczeniu są one wytwarzane przez rybę i ostrzegają resztę ryb. Wielu doświadczonych wędkarzy przychyla się do tej teorii. Sprawdź: Odzież wędkarska

Do takich sytuacji dochodzi jednak przede wszystkim w rzekach. Podczas połowu w wodach stałych o raczej nie spotyka się tego typu problemów, ponieważ zaraz po zacięciu wystarczy rybę rybę odciągnąć od łowiska. Nawet jeśli zdarzy się, że zepniemy rybę w łowisku, to na brak następnych brań nie powinno mieć to większego wpływu – w przeciwieństwie do rzek. Powszechnie mówi się, że ryby w wodach stałych są przyzwyczajone do sporej presji wędkarskiej i niejednokrotnie zrywały się już z haczyka.

Warto więc pamiętać, że łowiąc w rzece należy robić to z ogromnym wyczuciem, aby nie zepsuć sobie całego wyjazdu. Czasem jedno spięcie na samym początku może zaważyć o całym połowie.

Previous post Między logistyką, a zarządzaniem produkcją…
Next post Masaż – idealny sposób na odchudzanie