Home Edukacja Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?

Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?

0
387

Temat przedsiębiorstw i ich wpływu na społeczeństwo trwa od wielu lat. O ile na początku kapitalizmu biznesy były skupione jedynie na mnożeniu zysków, a społeczna odpowiedzialność czy etyka nie miały w ogóle nie istniały, tak późniejsze kryzysy społeczno-gospodarcze w pewien sposób wymusiły na przedsiębiorcach dostrzeżenie potrzeb społecznych. W bardzo ogólnym rozumieniu można założyć, że to w epoce hipisów, którzy kontestując kapitalizm oraz globalizację, wpłynęły na to, iż firmy rozpoczęły działania, które dziś nazywamy społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Czym dokładnie jest społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR – ang. corporate social responsibility)? Wbrew temu co się powszechnie uważa, nie chodzi tu o działalność charytatywną lecz raczej o zarządzanie firmą z poszanowaniem zasad współżycia społecznego. W tym rozumieniu przedsiębiorstwa powinny być jednostkami społecznymi, które uwzględniają w swojej strategii interesy społeczeństwa. CSR bardzo często wykorzystywane jest w celu ocieplenia wizerunku. Nie zmienia to jednak faktu, że nie chodzi o jednorazową akcję, lecz CSR musi być trwale wpisane w genotyp przedsiębiorstwa. To właśnie społeczna odpowiedzialność biznesu bardzo często decyduje o sukcesie marketingowym i wizerunkowym przedsiębiorstwa. Element ten należy konsekwentnie rozwijać, dzięki czemu ludzie będą mogli się z nami utożsamiać.

Obecnie najczęstszym elementem wpisanym w strategię przedsiębiorstwa jest ochrona środowiska. Przejawia się ona w wielu wymiarach, lecz nie można zaprzeczyć, że wiele firm absolutnie się w ten schemat wpisuje. Tak jak wcześniej wspomniałem, nie chodzi jedynie o spełnianie wymogów prawnych i formalnych, lecz zwiększeniu inwestycji na ochronę środowiska i wywieraniu faktycznego wpływu na dany problem. Warto pamiętać, że tego typu wydatki powinniśmy traktować nie jako koszt, lecz inwestycję.

Load More Related Articles
  • Kryteria kredytowe zmieniły się

    Ponieważ stopy procentowe są wciąż niskie i oczekuje się ich dalszego spadku, nic dziwnego…
  • Ochrona przed grypą

    Eksperci wskazują, że grypa jest nadal szeroko rozpowszechniona w większości krajów, a sez…
  • Strzyżenie psa – gdzie je wykonać?

    Wchodząca w oczy grzywka, skołtuniona sierść, czy zbyt długie, plączące się pod nogami fir…
Load More By Redaktor
Load More In Edukacja
Dodawanie komentarzy jest wyłączone.

Zobacz także

Kryteria kredytowe zmieniły się

Ponieważ stopy procentowe są wciąż niskie i oczekuje się ich dalszego spadku, nic dziwnego…