Deweloperzy wciąż zaskakują

W 2017 roku niemal wszystkie wskaźniki traktujące o tynku nieruchomości wskazują wyraźnie, że jest lepiej niż w latach poprzednich. Kwartał, który zawsze określany był jako najsłabszy, póki co okazał się rekordowy – szczególnie dla branży deweloperskiej.

Jak wynika z raportu, w I kwartale wydano 60 tysięcy pozwoleń na budowę. Jest to wzrost aż o 42%, a liczba inwestycji osiągnęła liczbę 44 tysięcy. Deweloperzy wykazują się w tym roku szczególną aktywnością. Wydawało się, że to końcówka poprzedniego roku będzie rekordowa, jednak inwestorzy cały czas zaskakują. Analitycy przekonują, ze w tym roku zanotujemy kolejny rekord budownictwa mieszkaniowego.

Przeanalizowano również różnice cen mieszkań w ostatnich latach. Ceny nieruchomości w pierwszym kwartale najbardziej zdrożały w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu. W innych ośmiu badanych dużych miastach wszędzie zanotowano spadek cen. Warto zauważyć ceny spadają wraz z ilością pokoi, wyjątkiem jest tu jedynie stolica.

Z raportu wynika również, że średnia powierzchnia nieruchomości mieszkaniowej sprzedawanej w pierwszym kwartale obecnego roku wynosi 55 m2. Wynika więc, że wskaźnik ten minimalnie spadł z rokiem poprzednim. Stosunkowa stabilność cen na rynku nieruchomości zdecydowanie wiąże się z pozytywną reakcją deweloperów na rosnący popyt mieszkaniowy w największych miastach w kraju. Inwestorzy postanowili dopasować się do obecnego trendu.

Previous post Wiadomo gdzie zagra Bale w przyszłym sezonie
Next post Informatyzacja rynku nieruchomości