Konieczne są kontrole bloków zbudowanych z wielkiej płyty

Bloki z wielkiej płyty cały czas są niechlubnym symbolem niemal każdego z większych miast w Polsce. Sytuacja oczywiście z roku na rok się zmienia, jednakże warto byłoby sprawdzić ile w Polsce jest obecnie takich budynków oraz w jakim stanie technicznym się znajdują. Wiele bloków przekroczyło już barierę lat swojej planowanej użyteczności i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców należałoby zweryfikować ich stan faktyczny.

Odpowiedni wniosek trafił już do władz i niebawem rząd powinien zająć się tą sprawą. Pierwotnie żywotność bloków z wielkiej płyty była określana na 60 lat. Niektórzy jednak twierdzą, że może być to nawet 150 lat. Ta liczba wydaje się jednak znacznie przesadzona. Wszystko zależy przede wszystkim od stanu technicznego połączeń wszystkich elementów stropowych. Zatem, aby poznać faktyczną żywotność budynków, należy zbadać ich stan techniczny, aby być pewnym, że będą one bezpiecznie służyły kolejnym pokoleniom.

Obecnie mówi się o braku zagrożenia, o czym świadczyć ma fakt, że jeszcze żaden blok zbudowany w tej technologi się nie zawalił. Pytanie jednak brzmi czy należy czekać, aż stanie się tragedia, aby dopiero zacząć weryfikować stan techniczny tego typu bloków. Generalnie co pewien czas zarządcy budynku powinni przeprowadzać rutynowe kontrole, jednakże nie mamy potwierdzenia ich właściwym przeprowadzaniu.

Poważny problem stanowią jednak błędy, których dopuszczali się sami budowlańcy. W obecnych warunkach można dopatrzyć się wielu niedociągnięć przy nowoczesnych technologiach, więc tego samego spodziewać można się przy budynkach powstających dziesiątki lat temu. Eksperci i deweloperzy ostrzegają, że stan techniczny poszczególnych budynków może się różnić, więc wykonanie kontroli stanu technicznego wydaje się być niezbędny. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, koniecznie sprawdź Deweloper Bydgoszcz

Previous post Ultra HD czy Full HD?
Next post Nadal nie ma decyzji Neymara w sprawie transferu