Home Edukacja Terapia poprzez edukację – teatroterapię

Terapia poprzez edukację – teatroterapię

0
990

Zastanawiając się nad realiami współczesnego świata nie trudno dostrzec ułatwień, jakie są wynikiem rozwoju cywilizacji. Nie musimy wychodzić z domu, aby zrobić zakupy czy rozwijać się. Przelot z jednego kontynentu na inny to kwestia kilkugodzinnego lotu samolotem. Dążymy do uproszczeń i ułatwień na każdej płaszczyźnie. Pytanie tylko czy współczesny człowiek czuje się w takiej sytuacji szczęśliwy? Postęp cywilizacyjny zmusza do szukania nowych rozwiązań także w sferze dbałości o dobrostan psychiczny ludzi jak również ich edukacje.

Współczesny świat nie znosi zastoju i stagnacji, dlatego pedagodzy, psycholodzy i przedstawiciele innych dyscyplin, w jakich centrum zainteresowań jest człowiek poszukują form i metod pracy, jakie byłyby reakcją na zmieniającą się rzeczywistość. Taką formą i metodą jest teatroterapia, która skupia w sobie funkcje terapeutyczne i edukacyjne. Coraz częściej oprócz terapii indywidualnych włączane są terapii grupowe. Współczesny człowiek, który dzięki zdobyczom techniki jest samowystarczalny jest również osobą samotną i spragnioną przynależnością do jakiejś grupy. Teatroterapia wykorzystuje tę potrzebę. Ludzie w niej będący stają się częścią zbiorowości, w jakiej oprócz potrzeby doznania indywidualnej potrzeby poprawy jakości życia, uczestnicy zaczynają skupiać się na realizacji wspólnych działań teatralnych podczas procesu terapeutycznego, a następnie stworzenie wspólnego dzieła którym jest spektakl teatralny.

Teatroterapia wykorzystuje teatr i techniki wywodzące się z teatru. Pomaga przez to spojrzeć w głąb siebie. Dla osób niepełnosprawnych umysłowo może być głównym środkiem ekspresji emocjonalnej, jaka jest oczywista i dostępna dla ludzi sprawnych intelektualnie. Język teatru posługuje się symbolem. Poprzez symbol umożliwia wejście na poziom dyskusji i komunikacje różnych przekonań, konfliktów, urazów, które w zwykłej rozmowie nie przeszłyby nam przez gardło, albo po prostu nie mogliby ich wyrazić. Teatr posługujący się symbolem, metaforą pozwala w pełni wyrazić trapiące człowieka emocje. Opada bariera słowa. Teatroterapia wykorzystuje tą samą zasadę lecząc duszę i przywracając porozumienie wykraczające ponad podziały wiekowe, intelektualne, fizyczne czy finansowe.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Edukacja
Dodawanie komentarzy jest wyłączone.

Zobacz także

Powiększanie ust

Chciałabyś poprawić wygląd swoich ust? Masz ku temu powody. Powiększanie ust często popraw…