Turystyka pielgrzymkowa w kulturze polskiej

Turystyka pielgrzymkowa istnieje na ziemiach polskich od czasów średniowiecza i przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Zainicjowało to rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa i podejmowanie migracji pielgrzymkowych. Pierwsze pielgrzymki podążały do grobu męczennika św. Wojciecha.

Wyłonienie się turystyki pielgrzymkowej jako jednej z rodzajów turystyki nastąpiło jednak dopiero na początku lat 90-tych. Prekursorem podejmowania tematyki geografii religii jak i turystyki religijnej i pielgrzymkowej jest profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego Antoni Jackowski. To dzięki niemu dokonano pierwszych klasyfikacji w jej obrębie, a tam samym wykreowały się nowe dziedziny badawcze. Przyjmując zatem, że początki funkcjonowania w literaturze tych zagadnień przypadają na lata 90-te, należy stwierdzić, że jest to dziedzina młoda, rosnąca w popularność. Pielgrzymowanie stało się jednym z ważniejszych zjawisk religijnych, kulturowych i społeczno-ekonomicznych. Pomimo trudnych okresów historycznych tradycja pielgrzymowania w Polsce kultywowana jest niezmiennie od początków państwowości. Biorąc pod uwagę rozwój tego rodzaju turystyki zaprezentowano pewne jej zjawiska.

Warto poznać istotę turystyki pielgrzymkowej, a w szczególności funkcjonowanie turystyki religijnej i pielgrzymkowej. Najważniejsze współczesne religie występujące na świecie, ich rozkład przestrzenny, główne dogmaty wiary, a także znaczenie pielgrzymowania w tych wyznaniach. Powinno poznać się najważniejsze obiekty turystyki pielgrzymkowej, a także pierwsze wędrówki pielgrzymkowe na ziemiach polskich. W naszym kraju niepodważalną pozycję w tym temacie ma najważniejsze miejsce kultu w Polsce – Jasna Góra. Drugim centrum pielgrzymkowym jest sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Trzecim jest Góra św. Anny, perełka na terenie Śląska Opolskiego. Kolejnym charakteryzowanym obiektem są Wambierzyce wraz z imponującą Bazyliką Matki Bożej Królowej Rodzin, rozbudowaną drogą kalwaryjską, a także efektowną zabudową miasteczka na wzór Jerozolimy. W Polsce symbolem pielgrzymkowym jest postać papieża Jana Pawła II, który był miłośnikiem gór, sportów, a także popularyzatorem turystyki.

Previous post Turystyka podziemna
Next post Turystyka kulturowa w Turcji