Turystyka pielgrzymkowa istnieje na ziemiach polskich od czasów średniowiecza i przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Zainicjowało to rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa i podejmowanie migracji pielgrzymkowych. Pierwsze pielgrzymki podążały do grobu męczennika św. Wojciecha.

Wyłonienie się turystyki pielgrzymkowej jako jednej z rodzajów turystyki nastąpiło jednak dopiero na początku lat 90-tych. Prekursorem podejmowania tematyki geografii religii jak i turystyki religijnej i pielgrzymkowej jest profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego Antoni Jackowski. To dzięki niemu dokonano pierwszych klasyfikacji w jej obrębie, a tam samym wykreowały się nowe dziedziny badawcze. Przyjmując zatem, że początki funkcjonowania w literaturze tych zagadnień przypadają na lata 90-te, należy stwierdzić, że jest to dziedzina młoda, rosnąca w popularność. Pielgrzymowanie stało się jednym z ważniejszych zjawisk religijnych, kulturowych i społeczno-ekonomicznych. Pomimo trudnych okresów historycznych tradycja pielgrzymowania w Polsce kultywowana jest niezmiennie od początków państwowości. Biorąc pod uwagę rozwój tego rodzaju turystyki zaprezentowano pewne jej zjawiska.

Warto poznać istotę turystyki pielgrzymkowej, a w szczególności funkcjonowanie turystyki religijnej i pielgrzymkowej. Najważniejsze współczesne religie występujące na świecie, ich rozkład przestrzenny, główne dogmaty wiary, a także znaczenie pielgrzymowania w tych wyznaniach. Powinno poznać się najważniejsze obiekty turystyki pielgrzymkowej, a także pierwsze wędrówki pielgrzymkowe na ziemiach polskich. W naszym kraju niepodważalną pozycję w tym temacie ma najważniejsze miejsce kultu w Polsce – Jasna Góra. Drugim centrum pielgrzymkowym jest sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Trzecim jest Góra św. Anny, perełka na terenie Śląska Opolskiego. Kolejnym charakteryzowanym obiektem są Wambierzyce wraz z imponującą Bazyliką Matki Bożej Królowej Rodzin, rozbudowaną drogą kalwaryjską, a także efektowną zabudową miasteczka na wzór Jerozolimy. W Polsce symbolem pielgrzymkowym jest postać papieża Jana Pawła II, który był miłośnikiem gór, sportów, a także popularyzatorem turystyki.

 • Klasyfikacja turystyki biznesowej

  Turystyka biznesowa zajmuje miejsce w szeroko rozumianym zjawiskiem turystyki, jako jeden …
 • Turystyka kulturowa w Turcji

  Turcja od wieków inspirowała podróżników ze świata swoim pięknem przyrody, orientalną kult…
 • Turystyka podziemna

  Turystykę podziemną można rozpatrywać w wielu aspektach. Aby ukazać ją z perspektywy badań…
Load More Related Articles
 • Kryteria kredytowe zmieniły się

  Ponieważ stopy procentowe są wciąż niskie i oczekuje się ich dalszego spadku, nic dziwnego…
 • Ochrona przed grypą

  Eksperci wskazują, że grypa jest nadal szeroko rozpowszechniona w większości krajów, a sez…
 • Strzyżenie psa – gdzie je wykonać?

  Wchodząca w oczy grzywka, skołtuniona sierść, czy zbyt długie, plączące się pod nogami fir…
Load More By Redaktor
 • Samodzielne organizowanie rejsu

  Organizowanie wyjazdu samodzielnie albo też rodzinnego czy ze znajomymi, polega przede wsz…
 • Food Truck Bydgoszcz

  Jeśli jesteście miłośnikami jedzenia z mobilnych restauracji, to odbywające się w dniach 7…
 • Klasyfikacja turystyki biznesowej

  Turystyka biznesowa zajmuje miejsce w szeroko rozumianym zjawiskiem turystyki, jako jeden …
Load More In Turystyka
Dodawanie komentarzy jest wyłączone.

Zobacz także

Kryteria kredytowe zmieniły się

Ponieważ stopy procentowe są wciąż niskie i oczekuje się ich dalszego spadku, nic dziwnego…