Wpływ internetu na rynek nieruchomości

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z komputerami w dniu codziennym. Ich obecność można zaobserwować na każdym kroku, w naszych domach, w pracy, w samochodzie czy nawet ich mobilne odpowiedniki w telefonach. Dzięki nim nasze życie stało się o wiele łatwiejsze i prostsze. Co za tym idzie, ułatwione zostało pozyskiwanie informacji, gdzie właśnie Internet stanowi najszybsze źródło dostępowe do informacji. W cały ten schemat świetnie wpasował się rynek nieruchomości.

Praktycznie każdy duży serwis umieszcza ogłoszenia nieruchomości na swojej stronie, powstają coraz to nowe strony internetowe ukierunkowane na pośrednictwo w wynajmie i sprzedaży nieruchomości. Na polskim rynku największą rolę odgrywa serwis Allegro, który jest częścią firmy QXL. Jednym z produktów tej firmy jest również serwis Otodom, który jest ukierunkowany wyłącznie na rynek nieruchomości.

W serwisie Otodom możliwe jest wyszukiwanie nieruchomości według wielu kryteriów wyboru jak np. rodzaj nieruchomości, ceny, lokalizacji, powierzchni nieruchomości jak również liczby pokoi. Każdego dnia zamieszczane jest ponad 10 tysięcy ogłoszeń nieruchomości. Dużo z nich to ogłoszenia wystawione powtórnie. Większość ogłoszeń kończy się finalizacją transakcji nie zawsze za pośrednictwem samego serwisu internetowego, który często spełnia tylko funkcję pośredniczą.

Wszystkie te strony łączy podobieństwo kryteriów wyszukiwania, możliwości przeglądania ofert z przypisanymi im zdjęciami, to jedynie strona z Onetu udostępnia całość serwisu dla wszystkich użytkowników, wyróżniając przy tym oferty wystawione przez pośredników nieruchomości. Oferty te funkcjonują z klauzulą wyłączności co ma na celu poprawnie poziomu świadczenia usług przez biura pośrednictwa nieruchomości. Do głównych zalet tego typu ofert należy fakt, iż właściciel nieruchomości nie jest obciążany żadnymi dodatkowymi kosztami związanymi z promocją, sprzedażą czy prezentacją nieruchomości. Do tego celu przypisany jest pośrednik, który po pomyślnym zakończeniu transakcji otrzymuje prowizję.

Previous post Informatyzacja rynku nieruchomości
Next post Polscy zawodnicy z Neapolu jednak na MME U-21 nie zagrają