Home Turystyka Klasyfikacja turystyki biznesowej

Klasyfikacja turystyki biznesowej

0
800

Turystyka biznesowa zajmuje miejsce w szeroko rozumianym zjawiskiem turystyki, jako jeden z rodzajów ruchu turystycznego. W przeszłości jednak klasyfikacja turystyki biznesowej, jako formy turystyki należała do problematycznych zagadnień. Przede wszystkim kłopotliwe okazywało się rozgraniczenie czasu wolnego i czasu pracy, a także samego motywu – dobrowolności podejmowania podróży oraz łączenia ich z pracą zarobkową. Współcześnie jednak dopuszcza się cele zarobkowe, w szczególności związane z wykonywaniem zawodu, jako motywy podróży turystycznych.

Samo pojęcie turystyki, będącej zjawiskiem bardzo złożonym, spotykało się z problemem zdefiniowania na przełomie dziesięcioleci. W pierwszej połowie XIX wieku turystyka określana była jako ogół wycieczek czy podróży do miejsc atrakcyjnych, a także wszelkie migracje o charakterze naukowym lub przyjemnościowym. Klasyczna definicja mówi, że jest to zespół stosunków i zjawisk, które wynikają z podróży i pobytu osób przyjezdnych pod warunkiem, że nie następuje w związku z tym osiedlenie i podjęcie pracy zarobkowej.

Próba zdefiniowania pojęcia „turystyka biznesowa” jest niezwykle trudna ze względu na mnogość nurtów w nią wchodzących, jej interdyscyplinarność, jak również brak jednomyślności wśród badaczy tego zjawiska. Jako pojęcie bardzo szerokie, zawiera ona wiele płaszczyzn ekonomicznych związanych z podróżowaniem, aspektem zawodowym oraz przemysłem spotkań, które finansowane są głównie przez organizacje. Definiując turystykę biznesową, wyróżnić można dwa nurty definicyjne: nurt behawioralny (definiuje turystykę biznesową na podstawie charakteru aktywności ludzi będących podmiotami interakcji) oraz opisowo-wyliczający (skupia się na zakresie przedmiotowym w odniesieniu do elementów wchodzących w zakres pojęcia turystyki biznesowej, zarówno połączonych z noclegiem, jak i bez).

 • Turystyka kulturowa w Turcji

  Turcja od wieków inspirowała podróżników ze świata swoim pięknem przyrody, orientalną kult…
 • Turystyka pielgrzymkowa w kulturze polskiej

  Turystyka pielgrzymkowa istnieje na ziemiach polskich od czasów średniowiecza i przyjęcia …
 • Turystyka podziemna

  Turystykę podziemną można rozpatrywać w wielu aspektach. Aby ukazać ją z perspektywy badań…
Load More Related Articles
Load More By Redaktor
 • Samodzielne organizowanie rejsu

  Organizowanie wyjazdu samodzielnie albo też rodzinnego czy ze znajomymi, polega przede wsz…
 • Food Truck Bydgoszcz

  Jeśli jesteście miłośnikami jedzenia z mobilnych restauracji, to odbywające się w dniach 7…
 • Turystyka kulturowa w Turcji

  Turcja od wieków inspirowała podróżników ze świata swoim pięknem przyrody, orientalną kult…
Load More In Turystyka
Dodawanie komentarzy jest wyłączone.

Zobacz także

Ważne kwestie podczas budowy domu

Niezwykle ciężkie podczas budowy domu jest to, aby wybrać właściwe materiały budowlane. Bę…